Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
سرزمین انقلاب های بی پایان  مصر

سرزمین انقلاب های بی پایان مصر

مصر یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های بشری بوده و آثار باستانی متعدد موجود در این کشور که مهمترین آن‌ها اهرام سه‌گانه است گردشگران زیادی را جذب این کشور می‌کند. حدود ۱۲ درصد نیروی کار مصر در بخش گردشگری و شهرهای تفریحی ساحل دریای سرخ فعالیت دارند.

مِصر کشوری در شمال خاوری قاره آفریقا است و شبه جزیره سینا هم که در قاره آسیا قرار گرفته بخشی از قلمرو این کشور است. مصر در جنوب دریای مدیترانه و غرب دریای سرخ قرار داشته و از غرب با لیبی، از جنوب با سودان و از سوی شبه جزیره سینا با اسرائیل و نوار غزه درفلسطین مرز زمینی دارد.

مصر یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای آفریقایی و خاورمیانه است و اکثر جمعیت بیش از ۸۰ میلیون نفری آن در کنار رود نیل زندگی می‌کنند. کرانه‌های رود نیل منطقه‌ای است که ۴۰ هزار کیلومتر مربع یعنی حدود یک بیست و پنجم این کشور و تنها زمین‌های بارور آن را تشکیل می‌دهد. بخش عمده ی این کشور که در مجموع ۱ میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد، از بیابان تشکیل شده و جمعیت پراکنده‌ای را در خود جای داده‌است.

حدود نیمی از جمعیت مصر شهرنشین هستند که بیشتر آنان در دو شهر بزرگ قاهره و اسکندریه، دیگر شهرهای دلتای رود نیل و حومه آنها زندگی می‌کنند.

اقتصاد مصر یکی از متنوع‌ترین‌ترین منابع درآمدی را در کشورهای خاورمیانه داراست و بخش‌های   گردشگری، کشاورزی، صنعت و خدمات هر یک به نسبتی تقریباً مساوی در تولید داخلی این کشور سهم دارند.

با ما همراه باشید تا مهمترین مکان های دیدنی این سرزمین پر تمدن را نشان دهیم :

مجموعه اهرام جیزه نام مجموعه اهرام تاریخی ساخته شده در دوران مصر باستان است که در حاشیه شمالی شهر قاهره کنونی واقع شده است . هرم بزرگ جیزه یکی از اهرام در مجموعه اهرام جیزه و تنها بازمانده عجایب هفتگانه جهان به شمار می آید.قدمت اهرام جیزه به دودمان چهارم مصر می رسد که نام های این اهرام عبارتند از خوفو ، خفرع و منقرع . که خوفو بزرگترینشان و یکی از عجایب هفتگانه است.

ابوسمبل ، معبدی است که توسط رامسس دوم میان سالهای 1213-1279 پیش از میلاد در حبشه قدیم ساخته شد . این معبد در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

چهار مجسمه عظیم از او در طرفین ورودی معبد وجود دارد . این معبد رو به شرق است و Re-Horakhty  یکی از خدایان خورشید درست در بالای فرورفتگی سردر ورودی قرار دارد .یکی از ویژگی های این معبد ، جهت قرارگرفتن آن است که باعث شده دو بار در سال ، در 22 فوریه و 22 اکتبر ، پرتوهای خورشید دقیقا به داخلی ترین مکان مقدس معبد بتابد و مجسمه های چهار خدای نشسته در آن مکان که عبارتند از Ramesses || ،  Amun-Re  ، Path ، Re-Horakhty  را کاملا درخشان و روشن کند.

صحرای بیضاء یا کویر سفید، منطقه وسیعی از مصر است که در نزدیکی روستای الفرافرة قرار دارد. در صحرای بیضاء می توان عجیب ترین نمونه از سنگ های گچی را دید که با ملایم ترین بادها دچار فرسایش شده اند و به شکل های عجیبی درآمده اند.


سقاره محوطه‌ای بزرگ و باستانی برای به خاک سپاری مردگان در مصر باستان بوده است و درگذشتگان پایتخت، ممفیس، در آن به خاک سپرده می‌شدند. این مکان در بر گیرنده هرم‌های بسیاری، از جمله هرم پلکانی شاه جوزر که معروفیت جهانی دارد، است. مصطبه‌های بسیاری نیز در این محوطه وجود دارند. این منطقه که ابعادی برابر با ۷ در ۱٫۵ کیلومتر مربع دارد، در ۳۰ کیلومتری جنوب قاهره امروزین قرار گرفته است. نام سقاره از نام قبیله "بنی سقار" که در آن محل زندگی می‌کنند، گرفته شده است.سقاره در برگیرنده قدیمی‌ترین مجموعه بزرگ ساختمانی سنگی است که در تاریخ بشر ساخته شده: هرم پلکانی جوزر که در دودمان سوم ساخته شد.

 

موزه قاهره مصر نخستین بار در سال 1902 میلادی در نزدیکی میدان تحریر ، در مرکز قاهره تأسیس شد .آثاری که در این موزه نگهداری می شود ، از دوران پیش از تاریخ تا امپراتوری روم را در بر می گیرد.با این حال بیشتر آثار این موزه به عصر فراعنه تعلق دارد. موزه مصر در سال 1906 میلادی ، به ساختمان دو طبقه کنونی منتقل شد.


فیله جزیره‌ای است در رودخانه نیل نزدیک به سد اسوان که مجموعه نیایشگاه‌هایی از مصر باستان مربوط به پرستش ایسیس، ایزدبانوی باروری و همسر اوسیریس در آن قرار داشت. مصریان باستان به این جزیره پ‌جرک (P-Jrk) می‌گفتند. فیله در نزدیکی آبشاری میان دو سد اسوان قرار گرفته‌است. جزیره فیله به خاطر زیبایی طبیعت خود شهرت دارد.


جزیره فیله امروزه در دریاچه ناصر قرار دارد که بر اثر ساخت سد به‌وجود آمده‌است. پیش از ساخت سد، فیله جزیره‌ای در آبشار اول نیلبه‌شمار می‌آمد. ساختمان نیایشگاه فیله که با ساخت سد اسوان در دهه ۶۰ میلادی به‌زیر آب می‌رفت توسط یک طرح مشترک دولت مصر و یونسکو به‌طور کامل پیاده‌سازی شده و به جزیره اجیلیکا که در نزدیکی قرار دارد منتقل شده و در آنجا دوباره به شکل پیشین خود بنا شد. انجام این طرح ده سال به طول انجامید اما توانست یکی از زیباترین معابد مصر باستان را از نابودی نجات دهد.
امروزه جزیره فیله توسط قایق‌های کوچکی که در جنوب جزیره پهلو می‌گیرند قابل دسترسی است و گردشگران از آنجا بر معبد بزرگ ایسیس و ردیف ستون‌های آن دید دارند.


معبد اقصر نام معبد و نیایش‌گاهی باستانی در کشور مصر است که در کرانه شرقی رود نیل و در وسط شهر تاریخی اقصر واقع شده است. این معبد توسط دو تن از مشهورترین فراعنه مصر به نام‌های آمنهوتپ سوم و رامسس بزرگ برای آمون )خدای خدایان) ساخته شده بود.


قدمت تاریخی معبد اقصر به بیش از ۴۰۰۰ سال پیش باز می‌گردد.


مجتمع معبد کرنک، که بیشتر به عنوان کرنک شناخته می‌شود، شامل ترکیب گسترده‌ای از معابد کهن، کوچک، برج‌ها و ساختمان‌های دیگر مربوط به مصر باستان است. ساختن این مجموعه در زمان سلطنت سنوسرت یکم در دوران پادشاهی میانه آغاز شد و در دوره بطلمیوسی ادامه پیدا کرد، اگر چه بسیاری از ساختمان‌های موجود از زمان پادشاهی نوین هستند.


نام مجموعه کرنک گرفته شده از روستایی به نسبت جدید در نزدیکی آن به نام الکرنک در حدود ۲٫۵ کیلومتری شمال لوکسور(اقصر) است.
این مجوعه،یک موزه وسیع در هوای آزاد است و بزرگ ترین مکان مذهبی باستانی در جهان است.اعتقاد بر این است که این مکان،دومین مکان پر بازدید تاریخی در مصر پس از مجموعه اهرام جیزه در نزدیکی قاهره است. کرنک از چهار بخش اصلی تشکیل می شود که در حال حاضر تنها بزرگ ترین آن برای عموم و مردم باز است. کرنک بیشتر به عنوان حوزه ی آمون-رع شناخته شده، زیرا این تنها قسمتی است که بیشتر بازدید کنندگان به طور معمول می بینند. سه قسمت دیگر،حوزه ی موت،حوزه ی مونتو و معبد آمنحوتب چهارم بر همگان بسته شده‌اند. همچنین چند معبد کوچک و محراب به حوزه موت، حوزه آمون-رع و معبد اقصر یا معبد لوکسور متصل شده‌اند.


پارک الازهر قاهره مصر مکانی زیبا با چشم اندازی منحصر بفرد است که گردشگران زیادی از این مکان به دلیل بافت قدیمی و فضای سرسبز آن دیدن می کنند. پیش از این قاهره فضای سبز بیشتری داشت اما پس از آنکه مهاجرت مردم روستا برای آمدن به این شهر بیشتر شد طبیعت جای خود را به ساختمان های سر به فلک کشیده و مکان های تجاری داد.

فانوس اسکندریه یکی از هفت عجایب جهان باستان است. این فانوس عظیم در جزیره فاروس در ساحل شهر اسکندریه مصر قرار داشت و به منظور هدایت ملوانانی که قصد سفر به این شهر را داشتند، توسط اسکندر مقدونی بنا شد و در حدود ۱۵ قرن روشن بود. متاسفانه این فانوس یکی از شش شگفتی جهان باستان بشمار میآید که دیگر اثری از آن باقی نمانده است. معمولا از آن برای کمک به دریانوردان برای یافتن ساحل و دیدبانان برای رویت کشتی های جنگی استفاده میشد.

دو تل آتش بزرگ در بالای فانوس قرار داشت که در شب روشن میشد و نور عظیمی را ایجاد میکرد. همینطور در بدنه ی فانوس از آینه های جلا یافته استفاده شده بود که در طول روز اشعه خورشید را به زیبایی منعکس میکرد. در کل ساختار فانوس را میتوان به سه بخش کلی تقسیم نمود : ۱- پایه مستطیل شکل. ۲- بخش هشت ضلعی میانی. ۳- بخش استوانه ایی بالای فانوس.
ساخت این فانوس احتمالاً ۳۰۰ سال قبل از میلاد و به دستور فرمانده بطلیموس که یکی از ژنرال های اسکندر مقدونی بود آغاز شد و تا ۲۸۵ سال قبل از میلاد به اتمام رسید. نام معمار فانوس اسکندریه sostratus بود، ولی به دستور بطلیموس او نباید نام خود را روی اثر مینگاشت و باید فقط نام بطلیموس در سردر آن نصب میشد. وی نیز نام خود را با زیرکی، زیر پوششی از گچ پنهان کرد.

مسجد محمد علی پاشا واقع در قلعه صلاح الدین قاهره در مصر است که از سوی محمد علی پاشا بین سالهای 1830 تا 1848 به سبک معماری عثمانی و الگوبرداری از مسجدی در استانبول ساخته شد و اکنون به بارزترین مسجد قاهره و بزرگترین مسجد نیمه اول قرن نوزدهم شهرت یافته است.

این مسجد که در بلندترین نقطه قلعه صلاح الدین قاهره قرار دارد بزرگترین مسجدی است که در نیمه نخست قرن نوزدهم ساخته شده است و یکی از بارزترین مساجد شهر قاهره است. این مسجد به یادبود توسون پاشا پسر بزرگ محمد علی ساخته شده که در سال 1816 درگذشت.

ارسال نظر

همکاری با سفرگو

تالار گفتگوی سفرگو باگر مایل هستید خاطرات و تجربیات خود از سفر را با خوانندگان به ارای انتشار عکس و خاطرات سفر خوانندگان آماده شد. عکس ونوشته های معرفی شهرتان را با نام خودتان در این تالار منتشر کنید.

درنگ نکنید. همین امروز دست به کار شوید. برای معرفی شهر خودتان یا هر نقطه دیدنی می توانید در سایت عضو شوید و در تالار گفتگو منتشر کنید.

بهتر است مطالب توسط خودتان نوشته و عکس ها هم توسط خودتان تهیه شده باشد.

تالار گفتگوی سفر گو - کلیک کنید 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 89
  • بازدید دیروز: 1257
  • بازدید کل: 3431007

مشاوره، آموزش و ساخت فروشگاه اینترنتی