Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
مسجد آهنی پوتراجایا - Tuanku Mizan Zainal Abidin Mosque

مسجد آهنی پوتراجایا - Tuanku Mizan Zainal Abidin Mosque

مسجد آهنی که به "انکو میزان زین العابدین " نیز شهرت دارد در پوتراجایا ، جنوب کوالالامپور قرار دارد. ساخت این بنا 5 سال به طول انجامید و در 11 ژوئن 2010 بطور رسمی افتتاح شد.

مالزی کشوری است  که دارای مساجد زیادیست به طوری که در هر منطقه آن  مسجدی وجود دارد ، یکی از این مساجد، مسجد آهنین نام دارد یعنی از آهن درست شده و ظاهری آهنین دارد.  این یکی از بزرگترین مساجد مالزی محسوب میشود که  در رمضان سال 1430 قمری در پوترا جایا بنا شد و از معماری زیبایی ساخته شده و با اینکه در اصل به نام انکو میزان زین العابدین نامگذاری شده، اما در بین مالایی ها و توریست های تور مالزی به مسجد آهنین معروف است.

در ساخت این مسجد حدود 6 هزار تن فولاد استفاده شده است که حدود 70 درصد کل ساختمان را شامل میشود و البته بقیه ی آن از بتن ساخته شده است. سیستم تهویه ی این مسجد در صحن اصلی کاملا طبیعی بوده و ازسیستمهای دیجیتالی و تکنولوژی روز استفاده نشده است ، دور تا دور صحن اصلی کاملا بازاست و منظره ی زیبای پوتراجایا را خصوصا به هنگام غروب می توان از آن مشاهده کرد.

فولادهای استفاده شده در این مسجد همگی به صورت نورد شده و شکل داده شده از آلمان و چین وارد شده است که به نوعی الگوبرداری از  شبکه ی فولادی استادیوم مادرید است .

 دیوارهای دو طرف محراب که با شیشه به ارتفاع 13 متر پوشانده شده اند نکته حائز اهمیت در معماری این مسجد است که  بر روی آن ها آیاتی از سوره بقره و آل عمران  نوشته شده است، این شیشه ها از آلمان وارد شده اند و به گونه ای کار شده اند که بازتاب نور در آن ها به حداقل ممکن می رسد، به طوری که حس معلق بودن آیات قرآن در فضا را به بیننده القا می کند.

در صورتی که روبروی ساختمان دادگستری پوترا جایا و پشت به آن بایستید، منظره ی بسیار زیبای مسجد آهنین را در میان طاق فلزی ساختمان شرکت پوتراجایا خواهید دید که واقعا ارزش عکاسی دارد، معماری این مسجد طوری طراحی شده است  که این مسجد بزرگترین مسجد آهنین در جهان شناخته شده است که می تواند پذیرای 26 هزار نمازگزار باشد.

ارسال نظر

همکاری با سفرگو

تالار گفتگوی سفرگو باگر مایل هستید خاطرات و تجربیات خود از سفر را با خوانندگان به ارای انتشار عکس و خاطرات سفر خوانندگان آماده شد. عکس ونوشته های معرفی شهرتان را با نام خودتان در این تالار منتشر کنید.

درنگ نکنید. همین امروز دست به کار شوید. برای معرفی شهر خودتان یا هر نقطه دیدنی می توانید در سایت عضو شوید و در تالار گفتگو منتشر کنید.

بهتر است مطالب توسط خودتان نوشته و عکس ها هم توسط خودتان تهیه شده باشد.

تالار گفتگوی سفر گو - کلیک کنید 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 1134
  • بازدید دیروز: 1472
  • بازدید کل: 2716579