Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
کرمانشاه- ایران

کرمانشاه- ایران

کرمانشاه شهری میان کوههای سربه فلک کشیده با شکوه وزیبا .

کرمانشاه(کرمانشان)یکی از شهرهای بزرگ زیبای غربی کشوراست.که پیدایش آن به سده چهارم میلادی برمیگردد .این شهر از شمال به کوه فرخشاه از شمال غربی به کوه طاق بستان و از جنوب به سفید کوه  ختم میشود .لذا مجاورت با این  کوههای با عظمت وزیبا مناظرزیبایی برای این شهر به ارمغان آورده .ضمنا این شهر بخاطر قدمتش آثار تاریخی ودیدنی راداراست که در ادامه به معرفی تعدادی از معروف ترین آنها میپردازیم .امید است که مورد پسند شما قرارگیرد.

طاق بستان :محوطه تاريخي طاق بستان در دامنه كوهي به همين نام و در كنار چشمه اي در شمال شرقي حاشيه كنوني شهر كرمانشاه واقع شده است دراين محوطه ، آثاري از دوره ساساني وجود دارد كه شامل سنگ نگاره اردشير دوم و دو ايوان سنگي بنام هاي ايوان كوچك و بزرگ است . ايوان كوچك د رسمت چپ سنگ نگاره ادشير دوم و ايوان بزرگ در سمت راست ايوان كوچك قرار دارد .ياحان ، مورخين و جغرافي نويسان دوره اسلامي ضمن توصيف سنگ نگاره هاي طاق بستان ، از اين محوطه با نام هاي متفاوتي ياد كرده اند ، بطوريكه ابن فقيه و ابن رسته اين مكان را « شبديز » و ياقوت آن را « قصرشيرين » ناميده است ، همچنين حمدالله مستوفي آنجا را « طاق وسطام » عده اي ديگر آن را « طاق بهستون » ، « طاق بيستون » و « تخت بستان » ناميده اند . اهالي محل نيز محوطه را با نام « طاق وسان » و « طاق بسان » مي شناسند زيرا « سان » در لفظ محلي به معني سنگ است و به اين ترتيب « طاق وسان » يعني طاقي كه در سنگ كنده شده است .

محوطه باستانی و مقدس بیستون در طول 5 کیلومتر و عرض 3 کیلومتر در شرق استان کرمانشاه قرار دارد و یکی از معتبر ترین آثار باستانی جهان می باشد . که در سال 85 در لیست آثار برجسته جهانی در یونسکو ثبت گردید . این محوطه آثاری از پیش از تاریخ تا حکومت های اسلامی در خود جای داده . آثاری همچون : غار شکاچیان – مر خریل – مر تاریک – مر آفتاب – مر دودر – تپه نادری – سراب بیستون – جاده حاشیه سراب – بقایای گورستان قدیمی – دژ تاریخی مدفون – نیایشگاه شانشاهان ماد – نقش برجسته داریوش بزرگ – مجسمه هرکول – نقش برجسته میتریدات دوم شاهنشاه اشکانی – نقش برجسته گودرز – سنگ بلاش – پرستشگاه شاهنشاهان پارتی – بقایای شهر باستانی هخامنشیان و پارتیان بقایای بناهای ساسانی – کتیبه فرهاد کوه کن – بقایای پل ساسانی – بقایای سد ساسانی – سنگ های تراشیده ساسانیان – کاروانسرای ایلخانی – بنا های ایلخانی – کاروانسرا های صفوی – وقف نامه شیخ علیخان زنگنه – پل بیستون و آثار پراکنده دیگری در بیستون قرار دارد .

 

دلیل آن که همه این آثار در یک جای قرار داشته این بوده است که این محل بدون تردید از مکان های مقدس ایرانی شناخته می شده زیرا آب مظهر پاکی و روشنانی فراوان از دل کوه بیستون به بیرون روان است و داریوش بزرگ هم به دلیل اهمیت موقعیت کرمانشاه و کوه های صخره ای آن و آثار بزرگ نیاکان آریایی اش این مکان را برای کتیبه ارزشمند بیستون انتخاب نموده است .


غار دو اشکفت: غار باستانی دو اشکفت شامل دو غار مجاور هم در شمال شهر کرمانشاه، در دامنه جنوبی کوه میوله قرار دارد و کهن‌ترین بقایای سکونت انسان در شهر کرمانشاه است. با توجه به مطالعات باستان‌شناسی انجام شده، غار شرقی در دوران پارینه سنگی میانی (بین حدود 120 تا 40 هزار سال پیش) محل سکونت انسان نئاندرتال بوده است. ساکنان این غارها بیشتر به شکار بز کوهی، میش وحشی، گورخر و اسب وحشی می‌پرداختند. این غار در ارتفاع حدود 300 متری از دشت و مشرف بر پارک کوهستان می‌باشد.

سراب قنبر: اين سراب در جنوب شهر كرمانشاه و در دامنه كوه سفيد واقع شده و آب مصرفی قسمتی از شهر را تأمين می‌كند.این منطقه به برکت آبش سرسبز و زیباست.

 

تکیه معاون الملک :یکی از بناهای بسیار زیبا و تاریخی شهر کرمانشاه که  به حدود 120 سال پیش و دوره قاجار برمی گرددتکیه معاون الملک باشد که در محله قدیمی شهر به نام آبشخوران واقع شده است. تکیه های بنا به رسم قدیم و حال بیشتر برای برگزاری مراسم ساخته می شده، به دست حسین خان معین الرعایا (پدر شاعر معاصر معینی کرمانشاهی) برای امور مذهبی احداث گردیده است. درست 7 سال پس از احداث یعنی در سال 1327 و در گیر و دار مبارزات مشروطه خواهی  و تجمعات آن ها در این مکان، این محل با گلوله توپ به ویرانه ای مبدل گردید و مجددا" پس از آرامش بعد از جنگ، دوباره حسن خان معین الرعایا مشهور به معاون الملک  باز سازی شد. از خصوصیات تکیه معاون الملک قرار گرفتن در گودی (در قدیم به خاطر سرما و گرما) و کاشی کاری هایی با نقش کربلا و حضرت ابوالفضل است.

 

 دیدن این شهر زیبا را ازدست ندهید.

ارسال نظر

همکاری با سفرگو

تالار گفتگوی سفرگو باگر مایل هستید خاطرات و تجربیات خود از سفر را با خوانندگان به ارای انتشار عکس و خاطرات سفر خوانندگان آماده شد. عکس ونوشته های معرفی شهرتان را با نام خودتان در این تالار منتشر کنید.

درنگ نکنید. همین امروز دست به کار شوید. برای معرفی شهر خودتان یا هر نقطه دیدنی می توانید در سایت عضو شوید و در تالار گفتگو منتشر کنید.

بهتر است مطالب توسط خودتان نوشته و عکس ها هم توسط خودتان تهیه شده باشد.

تالار گفتگوی سفر گو - کلیک کنید 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 48
  • بازدید دیروز: 1257
  • بازدید کل: 3430966

مشاوره، آموزش و ساخت فروشگاه اینترنتی