Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
غارهای سه گانه تیس - چابهار

غارهای سه گانه تیس - چابهار

 

غارهای سه گانه تیس (بان مسیتی) در روستای تاریخی تیس در8 کیلومتری شمال غرب بندر چابهارواقع شده است.تیس جاذبه های دیدنی زیادی دارد وغارهای سه گانه یکی از آنهاست که هرساله به خصوص در ایام نوروز مورد استقبال گردشگران قرارمیگیرد.در دامنه  کوه شهبازبند و با ارتفاع 25 متر از سطح زمین، دو غار مصنوعی و یک غار طبیعی در کنار یکدیگر قرار دارند که این سه غار را مردم بومی منطقه  بان مسیتی می نامند.بان در زبان بلوچی به مرد صالح و خداپرست و مسیتی معبد و پرستشگاه خوانده می‌شود و بر اساس شواهد این غارها محلی برای ذبح یا پرستشگاه بوده است که سکویی نیز برای انجام اعمال مذهبی یا تشریفات دیگر در سر تا سر پهنه جلوی  هر سه غار ساخته شده است. دیوارهای غار و صخره های اطراف آن بسیارزیبا وکم نظیر است .

 

در درون یکی از غارها که طبیعی و کوچک است یک آرامگاه مکعب و صندوقچه ای که ارتفاع گنبد آن چهل سانتی متر است دیده می شود وروی دیوارهای سه طرف گنبد ،با جوهر قرمز و بنفش،خطوط و علاماتی نقش بسته که بیشتر به خط "گجراتی" و خطوط هندی شباهت دارد.غار دوم به فاصله هفت قدم در سمت راست این غار، با سکویی از گچ و سنگ ساخته شده است، بر بدنه این سقف طبیعی، آثارتراش و ابزار کار به خوبی پیداست ودهانه غار 80 سانتی متر است.غار سوم به فاصله 50 متر در سمت چپ غار اصلی قرار دارد که طول قوس دهانه آن 20 متر است، در درون آن به فاصله کمی پس از ورود حفره ای عمومی قرار دارد که گویا به جایی در دل کوه و در عمق آن متصل است. به نظر می آید که این غارها در زمره یک واحد تاسیساتی و ساختمانی و به منزله توقفگاه ها یا مذبح یا پرستشگاه بوده است که سکویی برای انجام اعمال مذهبی یا تشریفات دیگر در سر تا سر پهنه جلوی هر سه غار ساخته بوده اند.

چابهار جاذبه های دیدنی طبیعی و باستانی زیادی دارد که باید دید .

 

ارسال نظر

همکاری با سفرگو

تالار گفتگوی سفرگو باگر مایل هستید خاطرات و تجربیات خود از سفر را با خوانندگان به ارای انتشار عکس و خاطرات سفر خوانندگان آماده شد. عکس ونوشته های معرفی شهرتان را با نام خودتان در این تالار منتشر کنید.

درنگ نکنید. همین امروز دست به کار شوید. برای معرفی شهر خودتان یا هر نقطه دیدنی می توانید در سایت عضو شوید و در تالار گفتگو منتشر کنید.

بهتر است مطالب توسط خودتان نوشته و عکس ها هم توسط خودتان تهیه شده باشد.

تالار گفتگوی سفر گو - کلیک کنید 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 860
  • بازدید دیروز: 3348
  • بازدید کل: 3338594

مشاوره، آموزش و ساخت فروشگاه اینترنتی