Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
شهرستانک -کرج

شهرستانک -کرج

شهرستانک روستایی کوهستانی در شمال کوه توچال است، این روستا در ۵۵ کیلومتری شمال خاوری کرج و در مرز استان‌های البرز و تهران جای گرفته است. بلندای این روستا از سطح دریا ۲۱۹۰ متر و آب و هوای آن در زمستان سرد و تابستان معتدل و دلپذیر است.در حال حاضر بهترین مسیر دسترسی به شهرستانک، راه آسفالتهٔ ۸ کیلومتری‌ای است که از جاده کرج-چالوس، نرسیده به گچسر جدا شده و در شهرستانک پایان می‌پذیرد. آزادراه تهران - شمال نیز از نزدیکی شهرستانک خواهد گذشت.شهر ستانک روستایی تاریخی به شمار می‌رود و ناصرالدین شاه قاجار در آن کاخ ویژه‌ای داشته که امروزه با نام کاخ شهرستانک شناخته می‌شود. جادهٔ ناصری، راهی که از روزگاران دور ری را به مازندران پیوند می‌داد و در دورهٔ قاجار گسترش یافت، از این آبادی می‌گذرد. امروزه هنوز کوهنوردان از این مسیر استفاده می‌کنند.با نگاه به یادگارهای تاریخی به جا مانده، دیرینگی این روستا به سدهٔ ششم هجری قمری می‌رسد.

 

چشمه گله گیله در بالا‌ترین نقطه روستای شهرستانک قرار دارد با نیم ساعت پیاده روی از کاخ ناصری می‌توان به این چشمه رسید. چشمه به پر آبی در منطقه معروف است.در قسمت جنوب دره گل کيله شهرستانک، دقيقا قسمتي که باغ هاي ميوه در بالاي کوه به پايان مي رسد، قطعات متنابهي از سفال هاي قرمز رنگ با تمپرشن پراکنده اند. اين قسمت از دره که کاملاً در دامنه کوه واقع شده به تپه شنستون معروف است. از زمين هاي تپه شنستون براي کشت هاي ديم استفاده مي شود. به همين جهت قلوه سنگ هاي پراکنده در دامنه کوه جمع آوري شده و در جاي جاي دامنه روي هم انباشته شده است. با توجه به اينکه در دوران تاريخي بيشتر قبرستان ها در دامنه کوه ها ايجاد مي شده و با وجود سفال هاي شبيه اين دوره، در اين محوطه، مي توان گفت که تپه شنستون مربوط به چادرنشينان دوران تاريخي است.

این منطقه خوش آب وهوا دارای درختان میوه فراوانی است که گردوها و آلبالو هایش بسیار با کیفیت است .این منطقه به معنی واقعی بکر است در اینجا بازار اجاره خانه و فروش میوه و غذا امکانات گردشگری زیادمورد توجه ساکنین اصلی اش نیست .لذا در مراجعه به شهرستانک تجهیزات کامل  سفر را به همراه خودببرید تا گردش دلپذیرتری داشته باشید.دره شهرستانک دارای آب و هوایی معتدل و سرد است. رودخانه‌ای نسبتاً پرآب از وسط آبادی می‌گذرد که در نهایت به رودخانه کرج می‌ریزد.دیدن این منطقه ییلاقی به خصوص درتابستان ها بسیار فرح بخش است .

ارسال نظر

همکاری با سفرگو

تالار گفتگوی سفرگو باگر مایل هستید خاطرات و تجربیات خود از سفر را با خوانندگان به ارای انتشار عکس و خاطرات سفر خوانندگان آماده شد. عکس ونوشته های معرفی شهرتان را با نام خودتان در این تالار منتشر کنید.

درنگ نکنید. همین امروز دست به کار شوید. برای معرفی شهر خودتان یا هر نقطه دیدنی می توانید در سایت عضو شوید و در تالار گفتگو منتشر کنید.

بهتر است مطالب توسط خودتان نوشته و عکس ها هم توسط خودتان تهیه شده باشد.

تالار گفتگوی سفر گو - کلیک کنید 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 1187
  • بازدید دیروز: 1495
  • بازدید کل: 3070053