Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
باغ سنگی - سیرجان

باغ سنگی - سیرجان

باغ سنگی یکی از جاذبه های  گردشگری استان کرمان است که در در دهستان بلورد روستای میان دوآب و ۴۰ کیلومتری جنوب شرقی سیرجان قرار دارد. این باغ که درسالهای دور به علت قوانین اصلاحات  ارضی دچار بی آبی شده ودر نهایت خشک گردیده متعلق به درویش خان اسفندیارپور بوده‌ا ست وایشان که دل بستگی خاصی به این باغ داشته حتی در زمانی که باغ کاملا خشک وبی ثمر شده وتمامی ساکنین این منطقه از آنجا هجرت کردند و روستا خالی از سکنه شده  از این منطقه نه تنها کوچ نمیکند بلکه دست به ابتکار زده وبا روش های منحصر به فردی سنگ از کوه ها جمع آوری کرده وبه درختان خشک وصل کرده تا درختان به میوه های سنگی مزین شوندو این گونه دردهای ناشی از نابودی میوه های باغش رامرهم میکرده .این باغ سنگی حدود 100 درخت دارد وشکل آن نا منظم است.باغ سنگی درویش خان که حاصل دسترنج سالهای پر از رنج ودرد اوست اکنون تبدیل به یک اثر هنری معاصر گردیده است .

اثر سینمایی در سال ۱۳۵۵توسط پرویز کیمیاوی از باغ سنگی ودرویش خان ساخته شد که درنهایت جایزه خرس نقره ای جشنواره برلین را برای فیلم و شهرت جهانی را برای باغ سنگی درویش خان در بر داشت. این فیلم سهم به سزایی در معرفی این هنر معاصر در کنار آثار باستانی استان کرمان داشت . این یک حقیقت انکار ناپذیر است که باغ سنگی در میان تمام داشته های تاریخی و جاذبه های طبیعی استان کرمان دارای جایگاه قابل توجهی در زمینه جذب گردشگر است به طوری که پوستر این باغ در بسیاری از شرکت های مشهور گردشگری نصب شده است و بسیاری از گردشگرانی که به استان کرمان سفر می کنند یکی از مهمترین برنامه های تورشان بازدید از روستای میدان دو آب و باغ سنگی است.ضمنا این باغ در ایام تعطیلات نوروز مورد توجه زیادگردشگران داخلی نیز قرار میگیرد.این اثر هنری سبب گردید مردم بار دیگر به روستای میان دو آب باز گردند و این روستا مجددا آباد شود و هم اکنون فرزندان و نوه های این مرد هنرمند در این روستا زندگی می کنند.درویش خان اسفندیاری در سن نود سالگی در سال 86 در گذشت وپیکرش را در باغش که تا آخر عمر دل سپرده اش بود دفن کردند.روحش شاد یادش گرامی.

 

 

نظرات

ارسال نظر

همکاری با سفرگو

تالار گفتگوی سفرگو باگر مایل هستید خاطرات و تجربیات خود از سفر را با خوانندگان به ارای انتشار عکس و خاطرات سفر خوانندگان آماده شد. عکس ونوشته های معرفی شهرتان را با نام خودتان در این تالار منتشر کنید.

درنگ نکنید. همین امروز دست به کار شوید. برای معرفی شهر خودتان یا هر نقطه دیدنی می توانید در سایت عضو شوید و در تالار گفتگو منتشر کنید.

بهتر است مطالب توسط خودتان نوشته و عکس ها هم توسط خودتان تهیه شده باشد.

تالار گفتگوی سفر گو - کلیک کنید 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 145
  • بازدید دیروز: 768
  • بازدید کل: 3208200

مشاوره، آموزش و ساخت فروشگاه اینترنتی