Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
باغ فردوس موزه سینما - تهران

باغ فردوس موزه سینما - تهران

باغ فردوس محله‌ای از شمیران که در نزدیکی خیابان ولیعصر و میدان تجریش واقع شده‌است. اکنون موزه سینمای ایران در این مکان واقع است.این باغ به شماره 1876 مورخ 11/5/76 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.زمان ساخت آن به دوره محمد شاه  قاجاربرمیگردد.عمارت باغ فردوس در دو طبقه به سبک قاجاریه و معروف به گوش فیل بنا گذاشته شد. زمین‌های قسمت جنوبی و سراشیبی باغ نیز با سنگ‌چین‌هایی به صورت هفت قطعه مسطح و مطبق درآمد و روی هریک از قطعات، استخری با فواره‌های متعدد احداث شد. استخرها به گونه‌ای ساخته شده بودند که از فواصل دورتر، بزرگ‌تر به نظر می‌آمدنددر سال ۱۳۵۰ ساختمان موجود در باغ به مرکز فرهنگی و هنری و نمایشگاهی تبدیل شد و پس از انقلاب نیز در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت.

 

مساحت باغ فردوس ۲۰۰۰۰ متر مربع و طول آن ۲۸۰ متر وشیب آن از شمال غربی به جنوب شرقی است. هم‌چنین، دکتر محمود افشار یزدی در سال ۱۳۱۶، قسمتی از باغ و ساختمان اندرونی را که حدود ۶۰۰۰ متر مربع بود، خرید و به تدریج با خریدن قطعات اطراف، مساحت باغ را به ۱۲۰۰۰ متر مربع رسانید. سپس در سال ۱۳۳۷، باغ و ساختمان‌های داخل آن را وقف امور فرهنگی کرد؛ از جمله در سال ۱۳۵۲ قسمتی از آن برای استقرار مؤسسه لغت نامه دهخدا و مؤسسه باستان‌شناسی به دانشگاه تهران واگذار شد که هم‌چنان دایر است مدتها از این مکان به عنوان مرکز آموزش فیلمسازی مورد استفاده قرار گرفت  و بالاخره در سال 1381 به عنوان موزه سینمای ایران مورد بهره برداری قرار گرفت.  

موزه سینمای ایران شامل عکسهای فیلمها ،فیلم نامه ها ،اسباب ووسایل فیلم سازی،دکور ،وسایل گریم،لباس فیلمها ،جوایزاهدایی عاملین فیلمها به موزه سینما وهرآنچه به سینما مربوط میشود در این مکان برای علاقمندان وجود دارد.

بخش های این موزه به شرح ذیل میباشد:

تالار آبی: دراین نمایشگاه ما با پیشینه: بنای باغ فردوس،موزه سینما،پیدایش سینما در جهان و ایران آشنا شده،همچنین با تصاویری از اولین تصویربرداری های تاریخ سینمای ایران توسط میرزاابراهیم خان عکاس باشی و نخستین اگهی و اعلان های سینمای ایران روبرو می شویم.

تالار میانی (معاصران): در این نمایشگاه تصاویر صحنه و پشت صحنه فیلم های ایرانی به همراه پرتره کارگردانان،فیلمبرداران،چهره پردازان،طراحان صحنه و لباس مشاهده می شود.همچنین نمونه هایی از اکساسوار و طراحی های صحنه و لباس و چهره پردازی های سینمای ایران به نمایش گذاشته شده است.

تالار بین‌الملل: مشاهده و آگاهی از جوایزجهانی سینمای ایران (هم چون نخل طلای کن،شیر ونیز،خرس برلین و ...)،آشنایی با همه جشنواره های سینمای ایران با مشاهده 45 تندیس موجود ازجوایز تاریخ سینمای ایران به همراه غرفه های اختصاصی افتخار آفرینان جهانی سینما :عباس کیارستمی، ابوالفضل جلیلی، هوشنگ اللهیاری و... در این نمایشگاه امکان پذیر است.

دفاع مقدس: تصاویر فیلم های دفاع مقدس،معرفی کارگردانان و عوامل اصلی سینمای دفاع مقدس و غرفه اختصاصی شهید آوینی پایه گذار فیلم های مستند روایت فتح، در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته است.

نمایشگاه کودک: تصاویر فیلم های دفاع مقدس،معرفی کارگردانان و عوامل اصلی سینمای دفاع مقدس و غرفه اختصاصی شهید آوینی پایه گذار فیلم های مستند روایت فتح، در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته است.

 شاه‌نشین عمارت (نمایشگاه علی حاتمی): به تماشای یادگاری هایی از علی حاتمی ، مجسمه هایی از عزت الله انتظامی و علی حاتمی در حال تماشای فیلم حاجی واشنگتن ، لباس هایی که در فیلم های قبل و بعد از انقلاب اسلامی توسط هنرمندان استفاده شده است، خواهید نشست

نمایشگاه نام‌آوران: این نمایشگاه شامل چهار تالار با عنوان نام آوران که در آن می توانید استندهایی از تصاویر بزرگان سینمای ایران در زمینه های گوناگون چون بازیگری، کارگردانی، فیلم نامه نویسی و... به همراه نور و صدا مشاهده کنید.

نمایشگاه دوبله و صدا: تماشای تجهیزات و ابزار قدیمی صدابرداری و شماری از نخستین صفحه های تولیدی موسیقی فیلم ها، غرفه علی کسمایی پدر دوبله ایران و پخش لحظاتی از نخستین فیلم های دوبله شده کلاسیک جهان در این نمایشگاه امکان پذیر است.

خانه فرهاد: مشاهده یادگارهایی از وسایل شخصی، کتاب ها و سازهای فرهاد مهراد به همراه شنیدن صدایش در این نمایشگاه شما را در حال و هوای زندگی این خواننده قرار می دهد.

زیرگذر تاریخ: آگاهی از نخستین کوشش های بشری در شرق برای ثبت جنبش و حرکت با مشاهده دستگاه نمایش مولاژ جام بز جهنده(2000 سال پیش از میلاد) و همچنین موفقیت آنان در کشف قوانین حاکم بر نمایش تصاویر با مشاهده اتاق تاریک(قرن دوازده میلادی )، می تواند تجربه ای متفاوت برای بازدید کنندگان این بخش از موزه سینما تلقی شود. آگاهی از تئاتر سایه ها که در چین و هند دیرینه ای به تاریخ میلادی دارد از دیگر بخش های این نمایشگاه است.همچنین مشاهده نخسین تصویر سازی های ایرانیان(با عنوان نگاره ها بنیان بیان تصویری) برای روایت شاهنامه فردوسی و روایت های دینی ازدیگرجذابیت های های این نمایشگاه به شمارمی رود

نمایشگاه ارامنه: ارامنه از آغاز پیدایش سینما در ایران نقش موثری را در بهره برداری از این هنر-صنعت ایفا کرده اند. نخستین فیلم های سیاحتی ایران توسط ارامنه فیلمبرداری شده است. این اتاق به منظور یادآوری نقش موثر ارامنه در سینمای ایران راه اندازی شده است

این مجموعه دارای دوکافی شاپ و دو سالن نمایش است برای اطلاعات بیشتر ازموزه سینما میتوانید به سایت  www.cinemamuseum.irمراجعه فرمایید.

ارسال نظر

همکاری با سفرگو

تالار گفتگوی سفرگو باگر مایل هستید خاطرات و تجربیات خود از سفر را با خوانندگان به ارای انتشار عکس و خاطرات سفر خوانندگان آماده شد. عکس ونوشته های معرفی شهرتان را با نام خودتان در این تالار منتشر کنید.

درنگ نکنید. همین امروز دست به کار شوید. برای معرفی شهر خودتان یا هر نقطه دیدنی می توانید در سایت عضو شوید و در تالار گفتگو منتشر کنید.

بهتر است مطالب توسط خودتان نوشته و عکس ها هم توسط خودتان تهیه شده باشد.

تالار گفتگوی سفر گو - کلیک کنید 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 40
  • بازدید دیروز: 677
  • بازدید کل: 3209335

مشاوره، آموزش و ساخت فروشگاه اینترنتی