Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
جلفا _ آذربایجان شرقی

جلفا _ آذربایجان شرقی

قرار گرفتن جلفا در حاشیه رود ارس و مرز ایران و جمهوری آذربایجان و ارمنستان آن را به یکی از قطب های مهم تجاری ایران تبدیل کرده است.

جلفا از شهرستانهای آذربایجان شرقی است که در ناحیه شمال غربی این استان واقع شده است.از آثار تاریخی این شهرستان میتوان برج دوزال، کلیسای سنت استپانوس، کلیسای چوپان، آبشار آسیاب خرابه، حمام کردشت و پل ضیاءالملک و... را نام برد.

پل ضیاءالملک در 6 کیلومتری غرب جلفا در کنار پاسگاه مرزی عباسی قرار دارد. این پل در زمان اوراتوها بنا شده و توسط ضیاءالملک نخجوانی مرمت گردیده، ارتفاع برج های پل 20 متر و عمق آنها 10متر بوده و قطرشان 6.5 میباشد.

 

پارک ملی کنتال با وسعت 7000 هکتار در شمال آذربایجان شرقی و مرز بین المللی با جمهوری ارمنستان در مسیر جاده جلفا به خدافرین واقع شده است، که دارای گونه های گیاهی متعدد مانند ارس، افرا، گلابی وحشی، گز، زرشک ، سنجد میباشد.گونه های جانوری منطقه بیش از 350 نوع بوده مانند بز وحشی، گراز، خرس قهوه ای ، میش، پلنگ، روباه، گربه وحشی و...

آبشار آسیاب خرابه یکی از زیباترین مناطق دیدنی و گردشگری این منطقه بوده که در 27 کیلومتری هادی شهر واقع شده است.ارتفاع این آسیاب 10 متر و مساحت محوطه پایینی 200متر مربع میباشد.ساختار این آبشار به گونه ای است که میتوانید وارد آن شده آن را دور بزنید و از سمت دیگر خارج شوید که طی این مسیر خیس شدن را همراه دارد ولی خاطره وتجربه بسیار زیباییست.

برج دوزال در 65 کیلومتری شهرستان جلفا و 20 کیلومتری شمال خروانق واقع شده است. قدمت این برج به اواخر قرن 7 هجری قمری و دوره ایلخانیان میرسد.این برج دارای 8 ضلع آجریست و بر روی یک قاعده سنگی استوار است.

پل آهنی در شرق شهر جلفا پلی است که راه آهن از روی آن عبور میکند، در سال 1913 به مهندسی ترسکینسکی ساخته شد. طول آن 110 متر و عرض آن 5.5 متر است.این پل دارای خاصیت انقباض و انبساط در فصول گرم و سرد سال میباشد.

در زمان جنگ جهانی دوم سه مرزبان ایرانی در مقابل نیروهای مهاجم روس چنان از مزر میهن دفاع کردند و پس از دو روز مقاومت به شهادت رسیدند که مورد تحسین نیروهای مهاجم قرار گرفتند، به صورتی که فرمانده مهاجمین اذعان داشت فکر میکردند یک لشکر در مقابلشان مقاومت میکرده است.پیکر این شهیدان در کنار همین پل برای قدردانی به خاک سپرده شده است.

کلیسای آندره ورتی متعلق به قرن 13 میلادی است. به دلیل اینکه محل کلیسا در چراگاه منطقه دره شام بنا شده بود محل عبادت چوپان های ارنی به شمار میرفت. بنا به روایتی دو کلیسا به همت دو برادر چوپان بنا شده است که یکی در این سمت رودخانه ارس و دیگری دقیقا در جناح روبرو که متاسفانه سالهای اخیر تخریب شده است. این کلیسا در کنار دیر استپانوس مقدس در ماه می 2008 در فهرست آثار یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

 

کلیسای سنت استپانوس در 16 کیلومتری غرب جلفا و 890 متر مرتفع تر از سطح دریا ، در منطقه دره شام واقع شده است. نام این کلیسا که در عین حال نام این دیر (وانک) است به یادبود اولین شهید مسیحی یعنی استپانوس مقدس نامگذاری شده که در قرن اول میلادی به دست مخالفان خود سنگسار شده و به شهادت رسیده است. هر ساله به مناسبت بزرگداشت استپانوس مقدس ،اسقف اعم ارامنه آذربایجان همراه با دیگر مقامات روحانی در این کلیسا جمع شده و مراسم یادبودی به عمل میاورند.

اگر به شهر جلفا سفر کردید پیشنهاد ما به شما این است که حتما سری به این کلیسا بزنید ، دیدن این کلیسا در آن طبیعت سبز و دلپذیر خالی از لطف نیست.

 

ارسال نظر

همکاری با سفرگو

تالار گفتگوی سفرگو باگر مایل هستید خاطرات و تجربیات خود از سفر را با خوانندگان به ارای انتشار عکس و خاطرات سفر خوانندگان آماده شد. عکس ونوشته های معرفی شهرتان را با نام خودتان در این تالار منتشر کنید.

درنگ نکنید. همین امروز دست به کار شوید. برای معرفی شهر خودتان یا هر نقطه دیدنی می توانید در سایت عضو شوید و در تالار گفتگو منتشر کنید.

بهتر است مطالب توسط خودتان نوشته و عکس ها هم توسط خودتان تهیه شده باشد.

تالار گفتگوی سفر گو - کلیک کنید 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 995
  • بازدید دیروز: 3348
  • بازدید کل: 3338729

مشاوره، آموزش و ساخت فروشگاه اینترنتی