Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
قره کلیسا _چالدران

قره کلیسا _چالدران

قره کلیسا اولین کلیسای جهان میباشد که هر ساله در اواخر تیر و اوایل مرداد مسیحیان زیادی از نقاط مختلف دنیا برای برگزاری مراسم یاد بود به آنجا میآیند.

قره کلیسا بر مقبره طادی مقدس و 3500 نفر از پیروان مسیحیت در دوره اشکانیان در چالدران بنا گردید و به همین علت نهمین اثر کشور در ردیف آثار جهانی است.

قره در زبان آذری به معنای سیاه میباشد و به همین علت نام کلیسا را قره گذاشتند زیرا در ساخت آن از سنگهای سیاه استفاده شده است،اما پس از بازسازی این بنا سنگهای سفید جای برخی سنگهای قدیمی را گرفت.

قره کلیسا در سال 1319 میلادی بر اثر زلزله تخریب و در سال 1329 میلادی دوباره بنا شد.در سال 1691 میلدی نیز با نصب سنگ های سیاه مورد تعمیر قرار گرفت.این کلیسا در سال 1810 میلادی بار دیگر از سوی اسف ماکو به وسیله سنگ های سفید مرمت گردیدو در دوره قاجار توسط عباس میرزا مجددا بازسازی و ساماندهی شد.

این کلیسا دارای دو گنبد در اندازه های 24 و 5.18 متری است،گنبد کوچکتر در قسمت قدیمی کلیسا و گنبد بزرگ در بخش جدید و بزرگتر کلیسا قرار دارد.قره کلیسا دارای ویژگی خاص معماری ارامنه بوده و از نظر حجم و تکنیک یکی از باارزش ترین آثار تاریخی کشور به حساب می آید.

تادئوس یکی از حواریون مسیح بود که در سال 40 میلادی به ارمنستان آمد و به تبلیغ مسیحیت پرداخت.گروه زیادی از جمله ساناتروک پادشاه ارمنستان و دخترش ساندخت به مسیحیت روی آوردند،اما پس از مدتی پادشاه پشیمان شد و دستور داد تا تادئوس ،دخترش ساندخت و افرادی حدود 3500 نفر راکه به مسیحیت گرویده بودند به قتل برسانند.

در سال302 میلادی در زمان پادشاهی تیرداد از پادشاهان ارامنه ، مسیحیت دین رسمی کشور شد و مسیحیان ارمنی برای یادبود شهادت تادئوس و ساندخت در محل فرار آنها کلیساهایی بنا کردند که قره کلیسا یکی از آنهاست.

برای رفتن به این کلیسا دو مسیر وجود دارد،تبریز و ارومیه . فاصله تبریز تا قره کلیسا حدود 270 کیلومتر است که در مسیر از شهرهای مرند ،قره ضیاءالدین و شوط میگذریم.قره کلیسا تقریبادر میانه راه شوط به چالدران قرار دارد. فاصله ارومیه تا قره کلیسا 275 کیلومتر میباشد ور طی مسیر شهرهای سلماس ،خوی،چالدران خواهیم گذشت، جاده خوی به چالدران فرعی و کوهستانی است.

 

ارسال نظر

همکاری با سفرگو

تالار گفتگوی سفرگو باگر مایل هستید خاطرات و تجربیات خود از سفر را با خوانندگان به ارای انتشار عکس و خاطرات سفر خوانندگان آماده شد. عکس ونوشته های معرفی شهرتان را با نام خودتان در این تالار منتشر کنید.

درنگ نکنید. همین امروز دست به کار شوید. برای معرفی شهر خودتان یا هر نقطه دیدنی می توانید در سایت عضو شوید و در تالار گفتگو منتشر کنید.

بهتر است مطالب توسط خودتان نوشته و عکس ها هم توسط خودتان تهیه شده باشد.

تالار گفتگوی سفر گو - کلیک کنید 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 195
  • بازدید دیروز: 768
  • بازدید کل: 3208250

مشاوره، آموزش و ساخت فروشگاه اینترنتی