Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
روستای مصر _ اصفهان

روستای مصر _ اصفهان

زمانی که قنات های روستا خشک شد، یوسف مجبور به حفر چاههای عمیق تری گردید،به همین دلیل اهالی روستاهای دیگر به این روستا لقب چاه دراز دادند.

روستای مصر واقع در استان اصفهان و از توابع شهرستان خور و بیابانک میباشد. این روستا در جنوب دشت کویر و در فاصله 45 کیلومتری شرق جندق و 60 کیلومتری شمال خور واقع شده است، این روستا دقیقا در نیمه راه دامغان به نائین و اصفهان قرار دارد.

بنیانگذار این روستا فردی به نام یوسف ،به چراندن گوسفندان مشغول بود. قدمت این روستا حدود 100 سال است و همه آن را به نام مزرعه یوسف میشناختند تا اینکه قناتهای روستا خشک شد و یوسف مجبور به حفر چاه های عمیق تری گردید، به همین دلیل اهالی روستاهای دیگر به آن روستای چاه دراز میگفتند. یوسف این نام را دوست نداشت و از آنها خواست چون داستان یوسف پیامبر در مصر اتفاق افتاده بود ، نام این روستا را مصر بنامند. اهالی به دلیل قائل بودن احترام فراوان برای یوسف ،این نام را پذیرفتند. یوسف دستور داد در وسط روستا خیابان پهنی بسازند زیرا در عقیده داشت در آینده این روستا معروفیت بسیاری پیدا میکند و همین گونه نیز شد.

جمعیت روستا بر اساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال 85 ، 183 نفر بوده است و مردم آن از طریق کشاورزی و دامداری امرار معاش میکنند.

در ورودی روستا دو تاق کوچک در مقابل هم قرار دارد که در یکی از آنها ژنراتور بزرگی است که برق روستای مصر و روستای فرحزاد را تامین میکند و اتلق دیگر تنها مغازه روستا است که دارای خط تلفن ثابت است و نیازهای ساکنین و مسافران را برآورده میکند. در حال حاضر استفاده از تلفن همراه در این روستا میسر میباشد.

از جاذبه های گردشگری این روستا میتوان به وجود چاه عمیق آب ، خیابان پهن، خانه های قدیمی و بازسازی آنها جهت اسکان توریست، نیزارهای وسیع و سرسبز،وجود تپه های شنی در منطقه امیرآباد جهت موتورسواری و شتر سواری در کویر، دریاچه نمک سلگتون و روستای فرحزاد که دارای نخلستان بسیار زیبا میباشد و نیزار مصر در فاصله 6 کیلومتری شرق روستا که در اثر آب چشمه ای پدید آمده و بلندی برخی نی های آن به چهار متر میرسد ، اشاره کرد.

بسیاری از منجمان برای برپایی کارگاه های رصدی خود آسمان صاف و تاریک این مکان را انتخاب می نمایند.

راههای ورود به روستا:

مسیر جاده خاکی جندق به روستای مصر به طول 45 کیلومتر

مسیر جاده خاکی آسفالته در 15 کیلومتری غرب شهرستان خور به طول 35 کیلومتر .

 

ارسال نظر

همکاری با سفرگو

تالار گفتگوی سفرگو باگر مایل هستید خاطرات و تجربیات خود از سفر را با خوانندگان به ارای انتشار عکس و خاطرات سفر خوانندگان آماده شد. عکس ونوشته های معرفی شهرتان را با نام خودتان در این تالار منتشر کنید.

درنگ نکنید. همین امروز دست به کار شوید. برای معرفی شهر خودتان یا هر نقطه دیدنی می توانید در سایت عضو شوید و در تالار گفتگو منتشر کنید.

بهتر است مطالب توسط خودتان نوشته و عکس ها هم توسط خودتان تهیه شده باشد.

تالار گفتگوی سفر گو - کلیک کنید 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 1888
  • بازدید دیروز: 2712
  • بازدید کل: 3250086

مشاوره، آموزش و ساخت فروشگاه اینترنتی