Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
غار نمکی - قشم

غار نمکی - قشم

کوه نمکی در فاصله 90 کیلومتری ساحل جنوب غربی جزیره قشم و در ارتفاع 237 متر از سطح دریا واقع شده است.

 این کوه نمکی چندین غار را در دل خود جای داده است که بزرگترین آنها 6.4 کیلومتر طول دارد و توانسته عنوان طولانی ترین غار نمکی جهان را به خود اختصاص دهد.بر اساس تحقیقات انجام شده نمکهای این غار بیش از 570 سال عمر دارند. این کوه در بین مردم به کوه نمکدان و غار آن به غار نمکدان معروف میباشد.

برای رسیدن به این غار میتوان از سه بندر باسعید،سلخ و گوری استفاده کرد و مسیر شوسه ای را پشت سر گذاشت.بین جاده کنار ساحل تا ورودی غار 2 کیلومتر فاصله وجود دارد که میتوان آن را پیاده طی کرد.

این کوه یکی از عجایب هفتگانه خلیج فارس به حساب می آید.دهانه اصلی غار به سمت جنوب میباشد و نور خورشید تا عمق 20 متری غار را روشن میکند.بدون تجهیزات میتوان تا عمق 100متری غار پیش رفت ولی برای تماشای رنگهای متنوع و زیبای داخل غار باید تجهیزات لازم را به همراه داشت.

در رابطه با بوجود آمدن نمک ها، ابتدا آنها به شکل تک لایه در زیر زمین قرار داشتند و با گذشت زمان به دلیل شناور بودن و با توجه به اینکه وزن حجمی آنها از سنگ ها کمتر است به بخش های بالایی زمین راه پیدا کرده اند. البته گاهی سنگهای قدیمی را از عمق چند کیلومتری زمین با خود به سطوح بالاتر آورده اند.

این کوه نمکی در دسته گنبدهای نمکی غیر فعال است و در سطح بالایی آن سنگ نمک کمتری وجود دارد و دلیل این اتفاق حل شدن نمک با آب در طول زمان بوده است. این گنبد از انباشت صخره های آذرین با رسوبات تشکیل شده است.

در مناطق گرم و خشک که باران کمی میبارد، طوال عمر و دوام این گنبدها بیشتر است.

به دلیل وجود جریان دائمی آب در دل کوه و آمیخته شدن آن با نمکهای داخل ، این جریان به شکل چشمه ای از غار خارج شده و در دامنه کوه حوضچه سفید رنگی بوجود میاورد.این حوضچه در تمامی طول سال وجود دارد. سقف غار توسط اشکال مختلفی از قندیل های بلورین نمکی پوشیده شده است.

در داخل غار علاوه بر حشرات ریز و سفیدرنگ میتوان پرواز خفاش ها را نیز احساس کرد.

به دلیل وجود نمک و مواد دیگر تشکیل دهنده این غار ،این مکان ،محل مناسبی برای بیماران تنفسی به حساب می آید و در جهت بهبود حالشان مناسب میباشد.

 

ارسال نظر

همکاری با سفرگو

تالار گفتگوی سفرگو باگر مایل هستید خاطرات و تجربیات خود از سفر را با خوانندگان به ارای انتشار عکس و خاطرات سفر خوانندگان آماده شد. عکس ونوشته های معرفی شهرتان را با نام خودتان در این تالار منتشر کنید.

درنگ نکنید. همین امروز دست به کار شوید. برای معرفی شهر خودتان یا هر نقطه دیدنی می توانید در سایت عضو شوید و در تالار گفتگو منتشر کنید.

بهتر است مطالب توسط خودتان نوشته و عکس ها هم توسط خودتان تهیه شده باشد.

تالار گفتگوی سفر گو - کلیک کنید 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 206
  • بازدید دیروز: 768
  • بازدید کل: 3208261

مشاوره، آموزش و ساخت فروشگاه اینترنتی