Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
آمفی تئاتر قدیمی کولوسئوم - رم  Colosseum

آمفی تئاتر قدیمی کولوسئوم - رم Colosseum

بنای کلوسئوم یک آمفی تئاتر قدیمی در مرکز شهر رم است که در دهه های نخست بعد از میلاد مسیح ساخته شده است. نبردهای گلادیاتورها از مهمترین برنامه‌هایی بود که در این بنای عظیم به نمایش گذارده می شد.

واژه کلوسئوم به معنی «جایگاه بزرگ»است نام دیگر آن آمفی تئاتر فلاویوسی است که پسوندامپراتوران وقت ایتالیا است.
به عنوان اولین آمفی تئاتر دائمی و ماندگار ساخته شده در روم، در زمین های باتلاقی ما بین تپههای اسکوئیلین و کائلین واقع شده بود.

ساخت بنای کلوسئوم در سال های 70 یا 72 میلادی شروع شده است. این بنا در زمان امپراتوری واسپاسیان شروع شده و در سال 80 پس از میلاد ساخت آن به پایان رسیده است.


این بنا هشتاد منفذ ورودی دارد و پنجاه هزار تماشاگر را در خود جای می‌داده است. بنای بیضی شکل کلوسئومیکی از پربیننده ترین بناهای تاریخی در ایتالیاست.  این بنا به دلیل عبور و مرور آسان جمعیت به داخل و خارج میدان یکی از شاهکارهای مهندسی است در بالای این سه طبقه اصلی، طبقه زیرشیروانی شامل ستون‌های مستطیل شکل سبک قرنتی قرار دارد، فضای بین ستون‌ها با ۴۰ عدد پنجره کوچک مستطیل شکل پر شده‌است. در قسمت بالا، دیوارکوب‌ها و بندگاه هایی وجود دارد که تیرک‌هایی را که سایه بان‌ها به آنها آویزان است، نگه داشته‌اند.


در ساخت عمارت با دقت بسیاری از انواع ترکیبات ساختمانی استفاده شده است.  برای فونداسیون از بتون و برای ستون‌ها و طاق‌ها از سنگ آهک (تراورتنو  در ستون‌های به کار رفته برای دیوار دو طبقه زیرین، از نوعی سنگ متخلخل به نام توفا و برای طبقات فوقانی و اکثر طاق‌ها از آجر بتونی استفاده شده‌است.


****هم اکنون  این اثربه عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید به شمار می‌رود.


 

ارسال نظر

همکاری با سفرگو

تالار گفتگوی سفرگو باگر مایل هستید خاطرات و تجربیات خود از سفر را با خوانندگان به ارای انتشار عکس و خاطرات سفر خوانندگان آماده شد. عکس ونوشته های معرفی شهرتان را با نام خودتان در این تالار منتشر کنید.

درنگ نکنید. همین امروز دست به کار شوید. برای معرفی شهر خودتان یا هر نقطه دیدنی می توانید در سایت عضو شوید و در تالار گفتگو منتشر کنید.

بهتر است مطالب توسط خودتان نوشته و عکس ها هم توسط خودتان تهیه شده باشد.

تالار گفتگوی سفر گو - کلیک کنید 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 1228
  • بازدید دیروز: 1495
  • بازدید کل: 3070094