Loading...
شما از نسخه قدیمی این مرورگر استفاده میکنید. این نسخه دارای مشکلات امنیتی بسیاری است و نمی تواند تمامی ویژگی های این وبسایت و دیگر وبسایت ها را به خوبی نمایش دهد.
جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه به روز رسانی مرورگر اینجا کلیک کنید.
سفره هفت سین - نوروز -عید باستانی

سفره هفت سین - نوروز -عید باستانی

نوروز نزدیک است ....
از گذشته تا کنون سفره هفت سین نماد عید و سال نو است.

یکی از جشن های باستانی ایرانی جشن عید نوروز می باشد.برابر با اولین روزاز بهار می باشد و آن را جشن می گیرند و عمو نوروزها یا بعبارتی حاجی فیروزها در کوی و برزن نوید آمدن بهار و نوروز را می دهند .

در واپسین لحظات سال سفره ای زیبا و رنگین در بالای خانه پهن می شود و همه اعضای خانواده در کنار آن می نشینند و دعا می کنند و سال نو را اینگونه آغاز می کنند. این سفره را هفت سین می نامند و از 7 سین تشکیل شده است

 

این هفت سین باید از:

1. نام آنها پارسی باشد.
2. با واژه " سین" آغاز شوند.
3. دارای ریشه گیاهی باشند.
4. خوردنی باشند
5. نام آنها از واژه‌های ترکیبی ساخته نشده باشند.

با توجه به نکات بالا : سفره هفت سین پارسی با سیب، سیر، سماق (به عبارتی سماغ)، سرکه، سمنو ٰ؛ سنجد و سبزه  چیده می‌شود.

شاید زیباترین ویژگی سفره هفت سین را می‌توان به وجود سبزه آن دانست، به این دلیل که سبزه با رنگ و طراوت خود دلها را شادمان می سازد و با نگریستن به آن طلوع سال جدید را زیباتر می‌کند. سبزه فرشته اردیبهشت و نماد آبهای پاک و بیکران است.

 


سمنو که از جوانه‌های تازه رسیده گندم تهیه می‌شود، نماد فراوانی خوراک و غذاهای خوب و پر نیرو است و نیز نمادی برای زایش گیاهی و بارور شدن گیاهان توسط فرورهاست. سمنو فرشته شهریور نماد خواربار است.


سنجد که عطر برگ و شکوفه‌های آن محرک عشق و مهر است و از مقدمات اصلی زایندگی به شمار می‌آید، باید بر سر خوان نوروزی نمایان باشد. وجود سنجد در سفره نوروزی انگیزه زایش کیهانی است گاه زرتشتیان دانه‌های سنجد را با آویشن در هم می‌آمیزند و همراه با نقل و سکه بر سر سفره نوروزی می‌گذارند. سنجد فرشته خورداد نماد دلبستگی است.

 سیر نماد میکروب زدایی و پاکیزگی محیط زیست و سلامت بدن و نیز زدودن چشم زخم است که باید حتما بر سر سفره نهاده شود. به اعتقاد زرتشتیان بوی سیر دیوان را می‌گریزاند. زرتشتیان سیر را با تکه‌های نان که در آن ترید کرده‌اند، در مراسم پرسه با سداب به کار می‌برند و بر سر سفره نیایش می‌گذارند. پوست سیر را هرگز در جایی نمی‌گذارند زیرا معتقدند از سحر هم بدتر است، به همین جهت برای کندن پوست آن ابتدا سیر را در آب می‌خیسانند و بعد پوستش را می‌کنند، همچنین معتقدند اگر پوست سیر را با پیاز گلپر و اسفند در خانه بسوزانند، به خصوص در صبح روز پنجشنبه، بویش، خانه را پاک می‌کند.  سیر نماد اهورا مزدا است

 سرکه همانند سیر نمایانگر پاکی محیط، زدودن آلودگی و باطل کردن سحر و جادو است. سرکه فرشته امرداد نماد جاودانگی است.

سماق نماد عشق مهر و پیوند دلها است که بر سر سفره هفت سین نهاده می‌شود.  سماق  فرشته بهمن نماد باران است.

سیب نماد سلامتی است. سیب: فرشته زن، نماد باروری و پرستاری است.

نظرات

  • سلام و درود به شما سفرگویی ها خسته نباشید مطالب هفت سین بسیار آموزنده بود امیدوارم در این روزهای پایانی خداوند مهربان به شما و خانواده محترمتان سلامتی شادکامی و موفقیت روز افزون اعطا کنه
    الهی آمین

ارسال نظر

همکاری با سفرگو

تالار گفتگوی سفرگو باگر مایل هستید خاطرات و تجربیات خود از سفر را با خوانندگان به ارای انتشار عکس و خاطرات سفر خوانندگان آماده شد. عکس ونوشته های معرفی شهرتان را با نام خودتان در این تالار منتشر کنید.

درنگ نکنید. همین امروز دست به کار شوید. برای معرفی شهر خودتان یا هر نقطه دیدنی می توانید در سایت عضو شوید و در تالار گفتگو منتشر کنید.

بهتر است مطالب توسط خودتان نوشته و عکس ها هم توسط خودتان تهیه شده باشد.

تالار گفتگوی سفر گو - کلیک کنید 

اطلاع رسانی

آمار

  • بازدید امروز: 21
  • بازدید دیروز: 1291
  • بازدید کل: 3396717

مشاوره، آموزش و ساخت فروشگاه اینترنتی